RW5S0FA4K70JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW5S0FA4K70JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
SMD, L-Bend
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 5W L BEND
Stock
131
In Stock :
131
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
SMD, L-Bend
Number of Terminations :
2
Construction :
Heat Sink
Height Seated (Max) :
0.406 10.31mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.806Lx0.365W 20.47mmx9.27mm
Depth :
9.27mm
Packaging :
Bulk
Height :
10.31mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
ONE SURFACE
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Power Rating :
5W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
2013
Series :
RW
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
5W
Factory Lead Time :
26 Weeks
Resistance :
4.7kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RW5S0FA4K70JE
Ohmite RW5S0FA4K70JE
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 4.7kOhm, ±5%, -55°C~155°C