RW1S5CAR030JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW1S5CAR030JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
3916 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.03 OHM 5% 1.5W J LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.394Lx0.159W 10.01mmx4.04mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
3916 J-Lead
Terminal Shape :
J BEND
Resistance :
30mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
75V
Feature :
Current Sense
Composition :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Size Code :
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Height :
4.03mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.164 4.17mm