RW1S0BA1R00JE
Mfr.Part #
RW1S0BA1R00JE
Package / Case
2512 J-Lead
Description
RES SMD 1 OHM 5% 1W J LEAD
Stock
15
In Stock :
15
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
J BEND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
J-Lead
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
2014
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Package / Case :
2512 J-Lead
Case Code (Imperial) :
2414
Resistance :
1Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
26 Weeks
Composition :
Wirewound
Case Code (Metric) :
Series :
RW
Feature :
Current Sense
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm