RUT1608JR390CS
Mfr.Part #
RUT1608JR390CS
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 0.39 OHM 5% 1/8W 0603
Resistance :
390mOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
47 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Datasheets
RUT1608JR390CS
Samsung Electro-Mechanics RUT1608JR390CS
RUT Series, Thick Film, 390mOhms, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C