RUT1005FR200CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RUT1005FR200CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RUT
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
47 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Resistance :
200mOhms
Datasheets
RUT1005FR200CS
Samsung Electro-Mechanics RUT1005FR200CS
RUT Series, Thick Film, 200mOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C