RNCP1206JTD270R
Mfr.Part #
RNCP1206JTD270R
Description
RES 270 OHM 5% 1/2W 1206
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Resistance :
270Ohm
Datasheets
RNCP1206JTD270R
Stackpole Electronics, Inc. RNCP1206JTD270R
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 270Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C