RNCP0402FTD2K87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCP0402FTD2K87
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.87K OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
2.87kOhm
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Series :
RNCP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCP0402FTD2K87
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0402FTD2K87
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 2.87kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C