RNCP1206JTD12K0
Mfr.Part #
RNCP1206JTD12K0
Description
RES 12K OHM 5% 1/2W 1206
Resistance :
12kOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNCP1206JTD12K0
Stackpole Electronics, Inc. RNCP1206JTD12K0
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 12kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C