RNCP1206FTD75K0
Mfr.Part #
RNCP1206FTD75K0
Description
RES 75K OHM 1% 1/2W 1206
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
RECTANGULAR PACKAGE
Max Power Dissipation :
500mW
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Height :
609.6μm
Published :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
Resistance :
75kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W