RNCP1206FTD18K2
Mfr.Part #
RNCP1206FTD18K2
Description
RES 18.2K OHM 1% 1/2W 1206
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
609.6μm
Published :
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
18.2kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Max Power Dissipation :
500mW
Series :
RNCP
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNCP1206FTD18K2
Stackpole Electronics, Inc. RNCP1206FTD18K2
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 18.2kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C