RNCP0805FTD20K0
Mfr.Part #
RNCP0805FTD20K0
Description
RES 20K OHM 1% 1/4W 0805
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Resistance :
20kohm