RNCP0805FTD13K0
Mfr.Part #
RNCP0805FTD13K0
Description
RES 13K OHM 1% 1/4W 0805
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
13kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCP0805FTD13K0
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0805FTD13K0
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 13kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C