RNCP0402FTD40R2
Mfr.Part #
RNCP0402FTD40R2
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
40.2Ohm
Tolerance :
±1%
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RNCP
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RNCP0402FTD40R2
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0402FTD40R2
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 40.2Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C