RNCF2512TTY10K0
Mfr.Part #
RNCF2512TTY10K0
Description
RES 10K OHM 0.01% 1/2W 2512
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.01%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistance :
10kOhm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Number of Terminations :
2
Power Rating :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
RNCF2512TTY10K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 10kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.01%, -55°C~155°C