RNCF0201BTE113R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF0201BTE113R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES PREC, 113 OHM, 0201, 0.1%, 2
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
50 mW (1/20 W)
Resistance :
113 Ohms
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Automotive AEC-Q200
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.011" (0.28mm)
Series :
RNCF
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Package :
Digi-Reel?
Size / Dimension :
0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Base Product Number :
RNCF0201B
Width :
0.3 mm
Failure Rate :
Height :
0.23 mm
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
15 V
Application :
Automotive Grade
Product Type :
Thin Film Resistors
Technology :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Length :
0.6 mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Datasheets
RNCF0201BTE113R
Stackpole Electronics, Inc. RNCF0201BTE113R
RNCF Series, Thin Film, 113 Ohms, 0.05W, 1/20W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C