RNCF2512DTC8K06
Mfr.Part #
RNCF2512DTC8K06
Description
RES 8.06K OHM 0.5% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
8.06kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
2
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RNCF2512DTC8K06
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 8.06kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C