RNCF2512DTC2K40
Mfr.Part #
RNCF2512DTC2K40
Description
RES 2.4K OHM 0.5% 1/2W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
2.4kohm
Datasheets
RNCF2512DTC2K40
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.4kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C