RNCF2512DTC274K
Mfr.Part #
RNCF2512DTC274K
Description
RES 274K OHM 0.5% 1/2W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
274kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF2512DTC274K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 274kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C