RNCF2512DTC1R02
Mfr.Part #
RNCF2512DTC1R02
Description
RES 1.02 OHM 0.5% 1W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Resistance :
1.02Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RNCF2512DTC1R02
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.02Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C