RNCF2512DTC1R00
Mfr.Part #
RNCF2512DTC1R00
Description
RES 1 OHM 0.5% 1W 2512
12 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Published :
Resistance :
1Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RNCF
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
1W
e3
Height :
711.2μm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF2512DTC1R00
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2512DTC1R00
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1Ohm, ±0.5%, -55°C~155°C