RNCF2512DTC180K
Mfr.Part #
RNCF2512DTC180K
Description
RES 180K OHM 0.5% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
2
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
180kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
2512 (6432 Metric)
Datasheets
RNCF2512DTC180K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 180kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C