RNCF2512DTC15K0
Mfr.Part #
RNCF2512DTC15K0
Description
RES 15K OHM 0.5% 1/2W 2512
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
500mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Resistance :
15kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512DTC15K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 15kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C