RNCF2512DTC12K1
Mfr.Part #
RNCF2512DTC12K1
Description
RES 12.1K OHM 0.5% 1/2W 2512
Resistance :
12.1kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Additional Feature :
PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±0.5%
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF2512DTC12K1
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 12.1kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C