RNCF2512BTC7K68
Mfr.Part #
RNCF2512BTC7K68
Description
RES 7.68K OHM 0.1% 1/2W 2512
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
12 Weeks
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.1%
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
7.68kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF2512BTC7K68
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 7.68kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C