RNCF2512BTC20K0
Mfr.Part #
RNCF2512BTC20K0
Description
RES 20K OHM 0.1% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
20kohm
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNCF2512BTC20K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 20kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C