RNCF2512BKE1M58
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BKE1M58
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.58M OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
150V
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
1.58MOhm
Series :
RNCF
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
PRECISION
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C