RNCF2010DTE768K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTE768K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 768K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
PRECISION
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCF
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
250mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistance :
768kOhm
Datasheets
RNCF2010DTE768K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 768kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C