RNCF2010DTE6K98
Mfr.Part #
RNCF2010DTE6K98
Description
RES 6.98K OHM 0.5% 1/3W 2010
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
6.98kOhm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
PRECISION
Datasheets
RNCF2010DTE6K98
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 6.98kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C