RNCF2010DTE6K19
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTE6K19
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.19K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
6.19kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RNCF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C