RNCF2010DTE5R11
Mfr.Part #
RNCF2010DTE5R11
Description
RES 5.11 OHM 0.5% 1/3W 2010
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
5.11Ohm
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RNCF2010DTE5R11
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.11Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C