RNCF2010DTE16R9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTE16R9
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 16.9 OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5%
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RNCF
Additional Feature :
PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
16.9Ohm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Power Rating :
250mW
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm