RNCF2010DTC95R3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTC95R3
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 95.3 OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
PRECISION
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
250mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RNCF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Resistance :
95.3Ohm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF2010DTC95R3
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 95.3Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C