RNCF2010DTC8R87
Mfr.Part #
RNCF2010DTC8R87
Description
RES 8.87 OHM 0.5% 1/3W 2010
RNCF
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
8.87Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2010DTC8R87
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 8.87Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C