RNCF2010DTC86R6
Mfr.Part #
RNCF2010DTC86R6
Description
RES 86.6 OHM 0.5% 1/3W 2010
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
86.6Ohm
Power Rating :
250mW
yes
Additional Feature :
PRECISION
EAR99
JESD-609 Code :
e3
2010 (5025 Metric)
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Series :
RNCF
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
RNCF2010DTC86R6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 86.6Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C