RNCF2010DTC3K09
Mfr.Part #
RNCF2010DTC3K09
Description
RES 3.09K OHM 0.5% 1/3W 2010
Resistance :
3.09kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNCF2010DTC3K09
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 3.09kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C