RNCF2010DTC2R87
Mfr.Part #
RNCF2010DTC2R87
Description
RES 2.87 OHM 0.5% 1/4W 2010
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.87Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF2010DTC2R87
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.87Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C