RNCF2010DKE511R
Mfr.Part #
RNCF2010DKE511R
Description
RES 511 OHM 0.5% 1/3W 2010
Tolerance :
±0.5%
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
511Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Datasheets
RNCF2010DKE511R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 511Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C