RNCF2010BTY182R
Mfr.Part #
RNCF2010BTY182R
Description
RES 182 OHM 0.1% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
182Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Datasheets
RNCF2010BTY182R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 182Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C