RNCF2010BTE100K
Mfr.Part #
RNCF2010BTE100K
Description
RES 100K OHM 0.1% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Resistance :
100kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
yes
Datasheets
RNCF2010BTE100K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 100kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C