RNCF1210DTE20K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE20K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 20K OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
20kohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
200mW