RNCF1210DTE1K21
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE1K21
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.21K OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Resistance :
1.21kohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
200mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Series :
RNCF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF1210DTE1K21
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.21kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C