RNCF1210DTC90K9
Mfr.Part #
RNCF1210DTC90K9
Description
RES 90.9K OHM 0.5% 1/3W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
200mW
Resistance :
90.9kOhm
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
1210 (3225 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Surface Mount
Datasheets
RNCF1210DTC90K9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 90.9kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C