RNCF1210DTC1R10
Mfr.Part #
RNCF1210DTC1R10
Description
RES 1.1 OHM 0.5% 1/4W 1210
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
1.1Ohm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
200mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
RNCF
Working Voltage :
150V
Datasheets
RNCF1210DTC1R10
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.1Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C