RNCF1210DKE1K18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DKE1K18
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.18K OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Resistance :
1.18kOhm
Power Rating :
200mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Series :
RNCF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RNCF1210DKE1K18
RNCF Series, Thin Film, 1.18kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C