RNCF1210BTE5K90
Mfr.Part #
RNCF1210BTE5K90
Description
RES 5.9K OHM 0.1% 1/3W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
200mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
5.9kOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Datasheets
RNCF1210BTE5K90
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.9kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C