RNCF1210BTE42R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210BTE42R2
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 42.2 OHM 0.1% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
PRECISION
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
200mW
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RNCF
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
42.2Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C