RNCF1210BTE41R2
Mfr.Part #
RNCF1210BTE41R2
Description
RES 41.2 OHM 0.1% 1/3W 1210
Resistance :
41.2Ohm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
200mW
RNCF
Datasheets
RNCF1210BTE41R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 41.2Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C