RNCF1210BTE41K2
Mfr.Part #
RNCF1210BTE41K2
Description
RES 41.2K OHM 0.1% 1/3W 1210
Resistance :
41.2kOhm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Power Rating :
200mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF1210BTE41K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 41.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C