RNCF1210BTE2K49
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210BTE2K49
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.49K OHM 0.1% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.49kOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RNCF
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
200mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF1210BTE2K49
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.49kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C