RNCF1210BTE2K43
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210BTE2K43
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.43K OHM 0.1% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
200mW
Number of Terminations :
2
Series :
RNCF
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Additional Feature :
PRECISION
Resistance :
2.43kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Datasheets
RNCF1210BTE2K43
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.43kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C